You are not logged in! Sign up to Track your progress and more. TurtleDiary.com is FREE!

Unit Price

Add to Fav Rate 0 stars   Assign
Quiz size:
Message preview:
Someone you know has shared Unit Price quiz with you:

To play this quiz, click on the link below:

https://www.turtlediary.com/quiz/unit-price.html

To know more about different quizzes, please visit www.turtlediary.com

Hope you have a good experience with this site and recommend to your friends too.

Login to rate activities and track progress.
Login to rate activities and track progress.

The unit price is the price per unit of measure.

For example: Suppose a 3-pack of marbles cost $7.00 and we need to find the unit price.

To find the unit price, 

divide the total cost by the number of marbles.

7.00 ÷ 3 = 2.33

 

So, the unit price is $2.33 per marble.