- HOME
- QUIZZES
- UNITS OF MEASUREMENT
UNIT PRICE
You are not logged in! Sign up to Track your progress and more. TurtleDiary.com is FREE!
Unit Price
The unit price is the price per unit of measure.
For example: Suppose a 3-pack of marbles cost $7.00 and we need to find the unit price.
To find the unit price,
divide the total cost by the number of marbles.
7.00 ÷ 3 = 2.33
So, the unit price is $2.33 per marble.